Foto album

Niemal każda rodzina ma niezwykłe opowieści, wspomnienia, czy wręcz legendy. Spotkania z okazji świąt, jubileuszów, urodzin często stają się okazją, by starsze pokolenia podzieliły się z młodszymi swoimi przeżyciami, swoją wiedzą, historią życia. Częstym obrazkiem są dziadkowie opowiadający zasłuchanym wnukom, jak to było kiedyś, w jaki sposób żyli ludzie kilkadziesiąt lat temu, czym zajmowali się babcia i dziadek, będąc nastolatkami.


tradycyjny album na zdjęciaTego typu opowieści dla obecnego młodego pokolenia są niczym opowiadania science fiction. Jak obecny nastolatek ma wyobrazić sobie życie ludzi bez prądu, bez telewizji, komórek, laptopów, czy Internetu? Często jest to dla niego nie do wyobrażenia. Z pomocą przychodzi wtedy tradycyjny album na zdjęcia, w którym dziadkowie przechowują stare, czarno-białe, często podniszczone i pożółkłe fotografie. Wtedy dziecku czy nastolatkowi łatwiej uświadomić sobie, że ten siwy staruszek, siedzący obok niego, był kiedyś młodym chłopakiem. Albo babcia, której twarz znaczą liczne zmarszczki, kilkadziesiąt lat temu była śliczną, atrakcyjną dziewczyną.


Rodzinny album fotograficzny to skarb dla każdej familii. Szczególnie teraz, w dobie zdjęć cyfrowych, które często nam umykają, które łatwo skasować i stracić, tradycyjne albumy stają się nieocenione. Ich wartość sentymentalna jest ogromna. Zawierają zdjęcia, które świadczą o rzeczywistości, której już nie ma i która dla młodego pokolenia jest nie do wyobrażenia. Stają się swoistym łącznikiem pokoleń oraz wehikułem czasu.


Warto zachęcać dziadków, póki jeszcze żyją, zachęcać do tej niezwykłej podróży w czasie. Nawet jeśli słyszymy daną opowieść kolejny raz, zawsze możemy usłyszeć szczegół lub wątek, który wcześniej się nie pojawił. Gdy odejdą najbliższe nam osoby, stracimy niepowtarzalną szansę, by nadać starym fotografiom życia i sensu. Historie rodzinne możemy wzbogacać  wspólnym oglądaniem zdjęć, pytaniem o osoby, które się na nich znajdują. Dzięki temu tworzy się także niepowtarzalna więź oraz poczucie przynależności do danej rodziny.
Stare zdjęcia mogą być również motywacją do stworzenia drzewa genealogicznego. To niesamowita pamiątka zarówno dla starszych, jak i dla młodszych członków rodziny.

Warto nie tylko przechowywać stare albumy fotograficzne, ale także tworzyć nowe, aby w przyszłości przekazywać swoje własne historie i opowieści.

  • Fotoksiążka z wydrukowanymi zdjeciami

    Wiele osób chciałoby jak najlepiej utrwalić swoje wspomnienia. Doskonale do tego celu nadają się zdjęcia. Warto wiedzieć, że można stworzyć z nich książkę. Taki produkt nosi specjalną nazwę, która brzmi fotoksiążka.

  • Uwieczniaj chwile na zdjęciach

    Rób zdjęcia, które kogoś zainteresują, a przede wszystkim takie, do których Ty będziesz chętnie wracał! Żyj jednak chwilą i tym co się dzieje, nie myśl cały czas o uwiecznianiu wszystkiego, bo wtedy przestajesz skupiać się na tym co czujesz.

Script logo